Kayahan Kaç Yaşında? Kimdir?

29 Mart 1949 tarihinde İzmir’de dünyaya gelmiş, Ankara’da büyümüştür. 1978 yılında “Neden Olmasın & İstanbul Hatırası” adlı ilk albümünü çıkaran Kayahan, o yıllarda Nilüfer ile olan sıkı dostluğu ve Nilüfer’e verdiği Türk müzik dünyasına damgasını vuran eserleriyle adından sıkça söz ettirdi.

1990 yılında “Gözlerinin Hapsindeyim” adlı şarkısıyla katıldığı Eurovision’u aldığı 21 puanla 17. sırada tamamladı. 1991 yılında çıkardığı “Yemin Ettim” adlı albümü ile büyük bir çıkış yakalayan Kayahan’ın bu albümü o yıl satış rekorları kırdı. Bu albümle birlikte artık müzik dünyasının tanınan isimlerinden olmayı başaran sanatçı, çalışmalarına ara vermeden ertesi yıl “Odalarda Işıksızım” adlı albümünü müzikseverlerle buluşturdu.

Hemen hemen her albümünde kendi yazdığı ve bestelediği şarkılarını seslendiren ve albümlerini bir slogan ile piyasaya sürmeyi tercih eden Kayahan’ın çok konuşulan albümlerinden biri de 2000 yılında çıkardığı “Gönül Sayfam” adlı albümüdür. Albümün isminde büyük bir etkisi bulunan, aynı yıl dünyaya gelen kızı Aslı Gönül için bestelediği “Ninni” adlı şarkı ve 17 Ağustos depremine hitaben yazdığı parça, albümün en çok konuşulan şarkılarıdır. Albüm çalışmalarına iki yıl ara veren Kayahan, 2002 yılında “Ne Oldu Can” adlı albümüyle müzik dünyasına iddialı bir şekilde geri döndü. Bu albümü Kayahan’a Altınkelebek ve Mü-Yap ödülü kazandırdı.

2004 yılında “Kelebeğin Şansı”, 2007’de ise “Biriciğim’e” adlı albümünü çıkaran Kayahan’ın son çalışması ise; “Mevsim Hala Sen” adını verdiği ve bu yıl çıkardığı single albümdür.

Kayahan Açar, 24 yıl süren ilk evliliğini Nur hanımla yaptı. Kayahan’ın bu evliliğinden 1975 yılında dünyaya gelen Beste adını verdiği bir kızı vardır. İkinci evliliğini kendinden 27, kızından ise bir yaş küçük olan vokalisti İpek Tüter ile 1999 yılında yapan Kayahan’ın bu evliliğinden de 2000 doğumlu Aslı Gönül adını verdiği bir kızı bulunmaktadır.

3 Nisan 2015 tarihinde yenik düştüğü kanser hastalığı sebebiyle yaşamını yitirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.