Kazım Koyuncu Kimdir?

Karadeniz müziğinin ses getiren sanatçısı Kazım Koyuncu, 7 Kasım 1971 yılında Artvin’in Hopa ilçesinde dünyaya geldi. Ortaokul yıllarında, mandolin çalarken müziğe olan ilgisi keşfedilen Kazım Koyuncu, “üstat” olarak nitelendirdiği Yaşar Turna’nın türküleri ile büyüdü.

İstanbul Üniversitesi’nin Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde eğitim gördüğü sıralarda müzik çalışmalarını yoğunlaştıran Koyuncu, siyasi nedenlerden dolayı üniversite eğitimini tamamlamayı reddetti.

20 yaşında Ali Elver ortaklığı ile kurduğu “Dinmeyen” adlı müzik grubundan daha sonra Lazca şarkı söylemek adına kendi tercihiyle ayrıldı. Fakat rockçı kimliğini hiçbir zaman kaybetmek istemeyen ve bu kimliğinden kopamayan sanatçı, Lazca müzikleri rock müziğine uyarlayarak hem istediğini elde etmiş, hem de müzikseverlerin dikkatini çekmeyi başararak büyük beğeni toplamıştır.

1993 yılında kurduğu “Denizin Çocukları” adlı grup ses getiren çeşitli faaliyetlerinin ardından, 1999 yılında dağılmıştır. Grubun dağılmasının ardından kariyerine tek tabanca olarak devam eden Kazım Koyuncu’nun, 2001 yılında çıkardığı “Viya!” adlı albümü, kendisinin ilk solo albümü olma niteliği taşımaktadır.

2002-2003 yılları arasında Kanal D’de yayınlanan ve Karadenizli insanların yaşamını konu alan “Gülbeyaz” adlı dizinin müzik yapımcılığını da üstlenen Kazım Koyuncu, bu projenin ardından artık ülke genelinde tanınmaktaydı.

2004 yılında 15 şarkıdan oluşan “Hayde” adlı albümünü çıkardı ve bu Kazım Koyuncu’nun son albümü oldu. Aynı yıl akciğer kanserine yakalandığı tespit edildi. Yoğun bir tedavi dönemi görmesine rağmen bu hastalıkla daha fazla savaşamadı ve 25 Haziran 2005 tarihinde henüz 33 yaşındayken hayata gözlerini yumdu.

Ölümünün ardından 2006 yılında Kazım Koyuncu anısına, “Dünyada Bir Yerdeyim” adında bir albüm ve 2008 yılında da “Şarkılarla Geçtim Aranızdan” adında hayatını konu alan bir belgesel DVD’si piyasaya sürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir