Kelly Clarkson Kimdir?

Tam adı Kelly Brianne Clarkson olan şarkıcı, 24 Nisan 1982’de Amerika’nın Teksas eyaletinde dünyaya geldi. Müzik dünyasıyla eğitim aldığı yıllarda okul korosu ile tanıştı.

2002 yılında Amerika’da düzenlenen bir şarkı yarışmasına katılarak birinciliği kazanmasının ardından, 15 Nisan 2003 tarihinde “Thankful” adlı  ilk albümünü piyasaya sürdü. Albüm piyasaya sürüldüğü ilk haftada yaklaşık 297 bin sattı ve Amerika’nın müzik listelerine iddialı bir giriş yaptı. İlk albümünden olumlu geri bildirim alan Kelly Clarkson, ertesi yıl “Breakaway” adını verdiği, 12 şarkıdan oluşan ikinci albümünü çıkardı. Clarkson, bu albümle artık sadece Amerika’da değil, Avustralya, Almanya, İngiltere, İtalya gibi diğer büyük ülkelerde de tanınıyordu.

22 Haziran 2007 tarihinde çıkardığı üçüncü albümü “My December”, Amerika’nın haftalık müzik dergisi Billboard okuyucuları tarafından yılın en iyi beşinci albümü seçildi. Kelly Clarkson’un dördüncü albümü “All I Ever Wanted” ise 2009 yılında başta Amerika olmak üzere Kanada, Almanya, İngiltere, Avustralya gibi çeşitli ülkelerde müzik piyasasına sürüldü. Kelly Clarkson, prestijli müzik dergisi Billboard’un albüm satışlarına göre oluşturduğu Billboard 200 adlı listeye zirveden giriş yaparak adından sıkça söz ettirdi. İki yıl aradan sonra 13 şarkıdan oluşan “Stronger” adını verdiği son albümünü çıkardı. Kelly Clarkson, albümü en çok satan 200 sanatçıdan 187. olmayı başarmıştır.

Yaptığı müziklerle büyük beğeni toplayan ve hayran kitlesi kazanan Kelly Clarkson, şarkı yarışmasını kazandığı 2002 yılından bu yana, Amerika’da yayınlanan çeşitli dizi ve filmlerde de boy göstermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.