Kemal Sunal Kimdir? Hayatı?

11 Kasım 1944 tarihinde, İstanbul’da, Mustafa ile Saime Sunal çiftinin üç çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Mimar Sinan İlkokulu’nda gördüğü eğitimin arından Vefa Lisesi’nden mezun olan usta sanatçı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde aldığı lisans eğitimini darbe döneminde yaşanılan zor günler yüzünden yarım bırakmak zorunda kaldı.

Vatani görevini Ankara Bando-Mızıka birliğinde tamamlayan Sunal, profesyonel anlamda ilk kez Kenterler Tiyatrosu’nda oyunculuk yaptı. Kenterler Tiyatrosu’ndan Ulvi Uraz Tiyatrosu’na oradan Ayfer Feray Tiyatrosu’na ve sonrasında da Devekuşu Kabare Tiyatrosu’na transfer oldu. Buradaki sergilenen bir oyunda gösterdiği performansla Ertem Eğilmez’in dikkatini çekmeyi başardı ve Eğilmez’in 1972 yılında beyaz perdeye taşıdığı “Tatlı Dillim” filminde bir basketbolcuyu canlandırdı.

“Hababam Sınıfı” serisinin İnek Şaban’ı olarak milyonların kalbinde taht kuran usta oyuncu, “Köyden İndim Şehire”, “Salako”, “Hanzo”, “Kapıcılar Kralı” gibi Türk sinemasına damgasını vurmuş filmlerde sergilediği oyunculuk performansıyla halen daha adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır.

1974 yılında dünya evine girmiş ve bu evliliğinden Ali ve Ezo adından iki çocuğu olmuştur.

İkisi Antalya Film Festivali, biri de  Ankara Film Festivali’nde olmak üzere toplam 3 ödülü vardır. Siyasi nedenlerle yarım bırakmak zorunda kaldığı Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü eğitimini 1995 senesinde tamamlamasının ardından “eğitimin yaşı yoktur” felsefesiyle yüksek lisans yapmıştır.

Bir film çekimi için Trabzon’a gitmek üzere bindiği uçakta yaşadığı stres yüzünden geçirdiği kalp krizi sonucu, 3 Temmuz 2000’de hayata veda etmiş, İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığında’da toprağa verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.