Kıraç Kimdir?

Ali Tufan Kıraç, 17 Haziran 1972 tarihinde Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde dünyaya geldi. İlkokul eğitimine memleketinde başlayan Kıraç, öğretmenlik yapan babasının İstanbul’a tayini çıktığında 10 yaşındaydı.

Kıraç‘ın küçük yaşında müziğe olan ilgisini keşfeden babası ona bağlama çalmayı öğretti. İstanbul Hasköy’de gittiği lisedenin müzik öğretmeni Kıraç’a müzik yolunda en büyük desteği veren ikinci isimdi. Kıraç’ın ilk gitarı lisedeki müzik öğretmeninin hediyesiydi. Tam anlamıyla bir müzik adamı olduğunu Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümüne girmeye hak kazanarak kanıtlamış oldu. Üniversite öğrencisiyken İstanbul’da çeşitli barlarda sahne almaya başladı. Gösterdiği performansla çeşitli kitlelerden olumlu tepkiler alan Kıraç, sesini daha geniş bir çevreye duyurabilmek adına 1994’te kendi kendine bir albüm hazırladı. Prodüksiyon firması TMC ile tanıştıktan sonra 1998 yılında çıkan ilk albümü “Deli Düş” ile müzik dünyasına profesyonel anlamda ilk adımı atmış oldu.

İkinci albümü olan “Bir Garip Aşk Bestesi” 2000 yılında müzikseverlerle bulundu ve büyük beğeni topladı. Bu albümünün ardından ertesi yıl, içerisinde Funda Arar ile düet şarkısının bulunduğu “Sevgiliye” adlı bir albüm daha çıkardı. Halen daha çalışmakta olduğu prodüksiyon şirketi TMC’ye ait birçok film ve dizilerin de müziklerini yapmayı üstlenmiştir ve film ile dizi müziklerinin vazgeçilmez ismi olmayı başarmıştır.

Adına “Ayşem” adlı şarkı yazdığı büyük aşkı Ayşe Şule Bilgiç ile 2009 yılında hayatını birleştirdi. Kıraç’ın bu evlilikten 1 kız, 1 de erkek olmak üzere toplam 2 çocuğu bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir