Kurt Cobain Neden Öldü? Kimdir?

20 Şubat 1967’de Amerika’nın başkenti Washington’da dünyaya geldi. Kurt Cobain, 8 yaşındayken anne ve babası yollarını ayırınca Kurt için depresif günler başladı.

Efsanevi grup Beatles, hard rock grubu Kiss, İngiliz rock grubu Led Zeppelin, ve heavy metal grubu Black Sabbath gibi müzik dünyasına damgasını vuran ünlü grupların müzikleriyle büyüyen Kurt Cobain, çocukluğunun geçtiği İskoçya’nın Aberdeen kentinde karşılaştığı The Melvins grubunun üyelerinden etkilenerek, gitar çalmayı öğrendi.

İyi bir öğrencilik hayatı olmayan Cobain, müzik üzerine bir kariyer yapmaya karar verdi ve çocukluk arkadaşı Kirst Novoselic ile tüm dünyayı kasıp kavuran Nirvana adlı grubun temellerini 1987 yılında attı. Grubun vokalistliğini Kurt Cobain yaparken, bas gitarda Kirst Novoselic, davulda ise Dave Grohl bulunuyordu.

Kısa sürede punk müziğin öncülerinden olmayı başaran grubun ilk albümü 1988 senesinde piyasaya sürülen “Love Buzz/Big Cheese” oldu. 1991’de hazırladıkları “Nevermind” adlı albümleriyle büyük bir çıkış yakalayan grup ertesi sene MTV Ödülleri’nin iki dalında aday gösterildi. Albümün çıkış şarkısı “Smells Like Teen Spirit” müzikseverler tarafından yoğun ilgi gördü ve bu albüm dünya genelinde yaklaşık 10 milyon gibi bir satış rakamına ulaştı.

Yakaladığı müthiş başarı Kurt Cobain’e yaramadı. Gördüğü yoğun ilgi Cobain’in bunalıma girmesine neden oldu ve bir süre sonra Cobain uyuşturucu madde kullanmaya başladı. Yaşadığı mide sorunları da Kurt Cobain’in bu yola başvurmasına neden olan etkenlerden biridir.

24 Şubat 1992’de bir konser sırasında tanıştığı meslektaşı Courtney Love ile herkesten habersiz evlendi. 18 Ağustos 1992 tarihinde adını Frances Bean koydukları kızı dünyaya gelince Cobain, pençesine düştüğü uyuşturucudan kurtulmak üzere tedavi görmeye çalıştıysa da başarılı olamadı.

1993 senesinde çıkardıkları “In Utero” albümü için çıktıkları Avrupa turnesi, Kurt Cobain’in solunum probleminden mustarip olması sebebiyle yarım kaldı. Yarım kalan bu turnenin ardından Cobain İtalya’da gittiği bir otel odasında uyku ilacı ve alkolü birlikte alınca komaya girdi ancak eşi Courtney Love’nin durumu fark etmesi üzerine hastaneye kaldırıldı ve kurtuldu.

Sağlığına özen göstermemenin yanı sıra girdiği bunalımın pençesinden kurtulamayan Kurt Cobain için endişelenen biri vardı. O da annesi Wendy O’Connor idi. Oğlundan 6 gündür haber alamadığını polise ihbar eden anne O’Connor, endişelenmekte haklıydı. 8 Nisan 1994 tarihinde oğlu Kurt Cobain’in cesedi bulunmuştu. Olay yerinde pompalı tüfek ve bir de intihar mektubu bulundu. Kurt Cobain’in ölümü üzerine tüm gözler karısı Courtney Love’nin üzerindeydi. Ancak bu sadece şüpheyle kalmış ve Courtney Love’nin Kurt Cobain’in ölümü ile bir ilgisi olup olmadığı hiçbir zaman kanıtlanamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir