Madonna Kimdir?

Tam adı Madonna Louise Ciccone olan pop müziğinin kraliçesi 16 Ağustos 1958 tarihinde Amerika’nın Michigan eyaletinde, altı çocuklu Ciccone ailesinin üçüncü ferdi olarak hayata gözlerini açtı. Hristiyanlığın Katolik mezhebinden olan babası Sylvio Ciccone, altı çocuğuna da mezheplerinin gereği olarak enstrüman çalmayı şart koşmuştu. Eğitimini Katolik okullarında tamamlayan Madonna, katı bir Katolik olan babası nedeniyle kiliseye gidiyordu. Fakat Madonna müzik eğitimi almak yerine dans eğitimi almayı tercih ediyordu. Etkili ısrarları sonucu ailesini bu konuda kendiyle hem fikir yapmayı başardı ve küçük yaşlarda bale eğitimi almaya başladı.

Madonna 5 yaşıdayken göğüs kanserinin pençesine düşen annesini kaybetti. Bir süre sonra babası Sylvio Ciccone, gündelik işleri yapması için tuttuğu Joan Gustafson ile evlenerek ikinci kez dünya evine girdi. Üvey annesi ile anlaşamayan Madonna, babasının ilgisini çekmek için tuhaf giyiniyor ve garip hal ve hareketler içerisine giriyordu.

Dansçı olma hayaliyle yanıp tutuşan Madonna, lise eğitimini tamamladıktan sonra Michigan Üniversitesi Modern Dans Bölümü’nün düzenlediği yetenek sınavını burslu kazandı. Fakat üniversite eğitimini tamamlamadan New York’a yerleşti ve burada geçinebilmek için restorant elemanlığından fotoğraf modelliğine kadar bir çok işte çalıştı. Şarkıcılığa Dan Gilroy adlı erkek arkadaşının müzik grubunda merhaba diyen Madonna, gruptan ayrıldıktan sonra tekrar fotoğrafçılara ve resim öğrencilerine çıplak pozlar vermeye başladı. Ünlü olduktan sonra başına bela olacak olan “A Certain Sacrifice” adlı bir porno filmde oynadı.

Şarkıcılık kariyeri adına ilk ciddi adımını Stephen Bray ile temellerini attığı “Emmy” adını verdiği grup ile attı. Grubun vokalistliğini üstlenen Madonna, bir süre bu grup adı altında faaliyet gösterdikten sonra müzik kariyerine tek tabanca olarak devam etme kararı verdi ve gruptan ayrılarak müzik yapım şirketi “Sire Records” ile bir anlaşma imzaladı. 27 Temmuz 1983 tarihinde sözlerinin çoğu Reggie Lucas’a bestelerinin çoğu da Madonna’ya ait olan kendi ismiyle aynı adı taşıyan 8 parçalık ilk albümünü çıkardı. Madonna’nın bu ilk albümü beklenilenden daha fazla ilgi görünce ertesi yıl “Like A Virgin” adını verdiği ikinci stüdyo albümünü yayınladı. Bu albümü ile birçok ödüle aday olarak gösterildi ve dünya çapında adından söz ettirmeyi başardı.

Pop müziğinin kraliçesi olarak adlandırılan ünlü yıldız bugüne kadar birçok turne düzenledi. Toplam 12 albümü olan Madonna’nın sırasıyla şu albümleriyle sevenleriyle buluşmuştur; “True Blue”, “Like A Prayer”, “Erotica”, “Bedtime Stories”, “Ray of Light”, “Music”, “American Life”, “Confessions on a Dance Floor”, “Hard Candy” ve en son 2012 yılında çıkardığı “MDNA” adlı albümüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.