Mehmet Emin Karamehmet Kimdir?

Mehmet Emin Karamehmet 1 Nisan 1944 Mersinin Tarsus ilçesinde dünyaya gelmiştir. Lise öğrenimine  Tarsus Amerikan Koleji’nde başlayıp  İstanbul Robert Koleji’ndeki tamamlamıştır. İngiltere’de Dover College’da ekonomi üzerine eğitim almıştır.

Mehmet Emin Karamehmet’in babası, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası’nın başkanlığı yapmıştır. Babasının 1966 yılında kurduğu şirketin Mehmet Emin Karamehmete çok büyük katkıları olmuştur. Bu katkılar yalnızca tecrübe değil, aileye de bir çok mal varlığı kazandırmıştır.( Banka ve şirketler.)

1994’te ortağı Murat Vargı ile Turkcell’in kurma girişiminde bulunmuşlar, ve bu şirket sayesinde kısa sürede çok sayıda aboneye ulaşıp şirketlerini büyütmeye başlamışlardır.

Bu iyi gidişin ardından, Erol Aksoy’dan SHOW TV kanalını satın almıştır. Akşam yayın grubunu Ilıcak Ailesinden satın alarak bu sektördeki yatırımlarını epey genişletti ve Digitürk’ü kurdu. Ayrıca memleketinin spor klubü olan Mersin İdman Yurdunun başkanlığını yapmıştır.(1960-1970)

Pamukbank’ta yönetim kurulu başkanı olduğu dönemde  kullandırılan kredilerle ilgili açılan dava sonucunda 471 milyon 950 bin 66 lira para cezası ve  11 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılarak, yurt dışına çıkma yasağı getirilmiştir

4.3 milyar dolarlık serveti ile Forbes dergisi tarafından dünyanın en zengin 268. ve 2010 yılının en zengin Türk iş adamı gösterilmenin yanı sıra Şu anda Çukurova Holding’in yönetim kurulu başkanı ve sahibidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.