Michael Jackson Kimdir?

Michael Jackson, müzik dünyasına damgasını vurmak üzere 29 Ağustos 1958’de Amerika’da dünyaya gelmiştir. Jackson ailesinin dokuz çocuğundan biri olan Michael Jackson aslen zenci olmasına rağmen, geçirdiği operasyonlarla beyaz olmayı tercih etmiştir. Michael Jackson, müzik dünyasına ilk adımını 60’lı yıllarda babası tarafından kurulan Jackson 5 adlı grupta atmıştır.

Kendine has dansı ve milyonlarca satan albümleriyle popun kralı olarak nitelendirilen ve idol haline gelen Michael Jackson, “Thriller”, “Dangerous”, “Number Ones” ve “This is it” gibi piyasayı kasıp kavuran albümlerin sahibi, “Moonwalk” dansının da öncüsüdür. Neredeyse çıkardığı tüm albümler milyonlarla ifade edilen satış rakamlarına ulaşmıştır.  55 milyonun üzerinde bir satış rakamına ulaşan “Thriller” adlı albümü dünyanın en çok satan albümü olma özelliği kazanmış ve Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir.

Michael Jackson, Elvis Presley’in kız Lisa Marie Presley ile 18 ay süren bir evlilik yapmış, bu evliliğin ardından çıktığı dünya turnesi esnasında tanıştığı Deborah Jeanne Rowe ile evlenmiş ancak 1999 yılında bu evlilik de sona ermiştir. Boşanma davası çocukların velayet davası yüzünden olaylı bir süreç şeklinde ilerlemiştir.

Prince Michael Jackson I, Prince Michael Jackson II ve Paris-Michael Katherine Jackson adında üç çocuk babası olan Michael Jackson, cinsel çocuk istismarı suçlamalarıyla karşı karşıya kalmış, 2005 senesinde bu doğrultuda hakkında açılan tüm davalardan beraat etmiştir.

25 Haziran 2009’da vefat eden Michael Jackson’ın ölümü de olaylı olmuştur. Los Angeles’taki evinde koma halinde bulunmuş, kalp yetmezliği teşhisiyle hastaneye kaldırılmıştır. Fakat yapılan incelemeler sonucu ölüm nedenini kalp yetmezliği olmadığı anlaşılmış, bir arada kullanılması sakıncalı ilaçlar kullandığından hayatını kaybettiği tespit edilmiştir. Ölüm nedeninin ortaya çıkması üzerine Michael Jackson’ın doktoru Conrad Murray’a dava açılmış, açılan davada “ölüme sebebiyet verme” suçundan hapis cezasına mahkum edilmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.