Mirkelam Kimdir? Gerçek Adı Ne?

Pop müziğinin ünlü isimlerinden olan Mirkelam, 20 Mayıs 1966’da İstanbul’da doğmuştur. Babası bir avukat olan sanatçının gerçek adı Fergan Mirkelam’dır. İlkokulu Fındıkzade Çapa İlköğretim Okulu’nda, ortaokulu ise Özel Kalamış Okulları’nda okuyan Mirkelam, lise eğitimini 1983 senesinde Fenerbahçe Lisesi’nde tamamladı.

Müziğe ve sanata olan ilgisi aileden gelen Fergan Mirkelam’ın babası Nazım Bey, ut ve piyano çalıyor olmanın yanı sıra, sinema dünyası ile de yakından ilgileniyordu. “Kara Çanta” adlı bir polisiye filmi çeken Nazım Mirkelam, bu filminde oğlu Fergan Mirkelam’ı da oynatmış böylece oğluna sanat dünyasına ilk adımı atmasında önderlik etmiştir. Fergan Mirkelam’ın babasının yanı sıra sanatla yakından ilgili bir diğer akrabası ise; “Cezve” ve “İzmirlim” gibi şarkıların sahibi amcası Necip Mirkelam’dır.

1984 senesinden beri eğitimin sürdürdüğü Yıldız Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği’nden 1990 senesinde atıldı. Üniversite yıllarında sık sık ziyaret ettiği kumsallarda şiir yazmasını çok seven Mirkelam’ın çocukluk hayali balıkçı olmaktır. Gerçek mesleği mühendisliğe hiçbir zaman adapte olamayan Mirkelam, bir süre DJ’lik yapmıştır.

Kayahan ile birlikte katıldığı 1986 Eurovision şarkı yarışmasının Türkiye elemeleri, Mirkelam’ın müzik dünyasına attığı en ciddi adımlardan biri olmuştur. Ayrıca bir ara, pop müziğinin iddialı isimlerinden olan Nazan Öncel’in vokalistliğini de yapmıştır. 31 Mayıs 1995 yılında çıkardığı ilk albümünün çıkış şarkısı olan “Her Gece” adlı şarkısına çektiği kliple “Koşan Adam” lakabını kazanarak büyük kitlelerin ilgisini çekmeyi başarır ve bu albümü yaklaşık 750 bin satış rakamına kadar ulaşır.

2007 yılında Show TV’de yayınlanan “Şarkı Söylemek Lazım” adlı şarkı yarışmasında Didem Uzel’in koçu olarak yarışan Mirkelam bu yarışmadan üçüncü olarak ayrılmıştır. “Denizin Arka Yüzü” son albümünü 1 Ağustos 2013’de piyasaya süren Mirkelam, 2003 yılında on yıldır evli olduğu eşi Arzu Hanım’dan boşanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.