Nurullah Ataç Kimdir ?

21 Ağustos 1898 İstanbul doğumlu olan Nurullah Ataç; Galatasaray Lisesi’nde okumuştur.

 

Darülfünün ve İstanbul Nişantaşı Lisesi’nde Fransızca öğretmenliği yapmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak Ankara, Adana ve İstanbul gibi şehirlerde 1945 yılına kadar öğretmenliğe devam etmiştir. Ankara Atatürk Lisesi’nde de öğretmenlik yapan Nurullah Ataç bir süre de Cumhurbaşkanlığı çevirmenlik görevinde bulunmuştur. 1951 yılı ölümüne kadar Türk Dil Kurumu’nda Yayın Kolu Başkanlığı görevini başarıyla yürütmüştür.

 

Yahya Kemal’in yayınını yürüttüğü Dergâh dergisinde yayınlanan şiir ve yazılarıyla yayın hayatına başlamıştır. Sonrasında tamamen eleştiri ve deneme alanlarında eserler vermiş ve çeviri çalışmaları üzerinde yoğunlaşmıştır. Eski Türk Edebiyatı ve Çağdaş Batı Edebiyatı Dönemlerini incelemiş; yeni bir kültür ve dil arayışı içerisine girmiştir.

 

Eski şiire karşı serbest şiiri; eski dile karşı Türkçe’nin özleşmesini savunan Nurullah Ataç; yeni şiirin Cumhuriyet Devri şairleri ve genç sanatçılar arasında tanınmasına öncülük etmiştir. Yunan, Rus ve Fransız klasik yazarların ve şairlerin eserlerinden elliye yakın çeviri yapmıştır. Leman Ataç ile evlenen sanatçının denemeleri; Yedigün, Varlık, Ülkü, Seçilmiş Hikâyeler gibi dergilerde yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.