Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? Biyografisi

26 Şubat 1954 İstanbul doğumlu. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kez halkın oyları ile seçmiş olduğu 12. Cumhurbaşkanı olmuştur. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucuları arasında yer almıştır. Parti 2002, 2007, 2012 yıllarında genel seçimlerde birinci olmuştur.

Özel Hayatı

1978 yılında bir konferans vasıtasıyla tanıştığı Emine Gülbaran ile evlenmiştir. Bu evliliklerinde İki erkek, iki kız çocuğu olmuştur.

Eğitim Hayatı

İlköğretimini Kasımpaşa’da Piyalebaşı İlkokulunda okumuştur. 1973 yılında İstanbul Fatih İmam Hatip Lisesini bitirmiştir. Lise zamanlarında Camialtısporda amatör olarak futbol oynamıştır.  Marmara Üniversitesi İktisadi ve idari Bilimler Fakültesini 1981 yılında bitirmiştir.

Siyaset Hayatı

1975 yılında Milli Selamet Partisinin İl Gençlik Kolları Başkanlığı yapmıştır. 1982 Darbesine kadar bu görevi sürdürmüştür. Aynı parti 1983 yılında Refah Partisi olarak faaliyete geçmiş Recep Tayyip Erdoğan 1984 yılında partinin Beyoğlu ilçe başkanı olmuştur. Aynı yıl İstanbul il Başkanlığına geçirilen Tayyip Erdoğan 1989 yerel seçimlerinde Beyoğlu Belediye Başkan adayı olmuştur. Fakat Sosyaldemokrat Halkçı Parti adayı Hüseyin Aslan %29 oy oranıyla bu seçimi kazanmıştır. Sonuçlarda üsulsuzluk iddiası ile mahkemeye itiraz eden Recep Tayyip Erdoğan Hakim Nazmi Özcan’a hakaret ettiği gerekçesiyle hakim tarafından mahkemeye verilmiştir. Hakkında 2 yıla kadar hapis istenmiş. Davanın duruşmalarına katılmayan Erdoğan hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarılmış ve 1 hafta Bayrampaşa cezaevinde kalmıştır. Daha sonra 500 bin lira kefalet ile serbest kalmıştır.

Recep Tayyip Erdoğan 1991 genel seçimlerde Refah Partisinden 19.dönem milletvekili olarak meclise girmiştir. 1994’te yapılan yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı seçilmiştir. Belediye Başkanlığı zamanında 4 milyar dolarlık yol,köprü vb. yatırımlar yapmıştır. Hakkında yolsuzluk iddiaları nedeniyle davalar açılan Erdoğan’a milletvekili dokunulmazlığı gerekçesiyle bu davalar dondurulmuştur.

1997 yılında Siirtte yaptığı bir konuşma da Ziya Gökalp’e ait Asker duası adlı şiirin sonradan değiştirilmiş bir dörtlüğünü okumuş ve olay olmuştur. Hakkında birlik ve beraberliği bozduğu gerekçesiyle açılan davaların sonucunda 4 ay 10 güne düşürülen hapis cezası para cezası ve siyasi yasak verilmiştir.

Recep Tayyip Erdoğan 14 Ağustos 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisini kurdu. 3 Kasım 2002 genel seçimlerine katılan partisi birinci olmuştur. Siyasi yasağı sebebiyle  58. hükümete Abdullah Gül’ün Başbakanlığında kuruldu. Siyasi yasağın kaldırılması için yeni yasa tasarısı kabul edildikten sonra Erdoğan Siirtten millletvekili seçilerek meclise tekrar girmiştir.

Genel seçimlerden 3 ay sonra Abdullah Gül istifa etmiş yerine 59.hükümetin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan olmuştur.2003 ve 2014 yılları arası Başbakanlığı sürmüştür.

Recep Tayyip Erdoğan 28 Ağustos 2014 yılında yapılan referandum ile ilk kez halk tarafından seçilen Cumhurbaşkanı olmuştur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir