Bennu Gerede Kimdir Biyografisi Kaç Yaşında ?

Türk fotoğrafçı ve oyuncu Bennu Gerede, 30 Ağustos 1971 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Yönetmen ve senarist Canan Gerede ile Doktor Selçuk Gerede’nin kızlarıdır. Atatürk’ün yaveri, Kurtuluş Savaşı gazisi Hüsrev Gerede’nin torunudur. Üniversiteyi  ABD. Newyork’da bulunan Parsons School of Art’ta fotoğrafçılık üzerine aldı. Eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul’da modellik ve oyunculuk yaptı.

Ardından 4 yıl fotoğrafçılık üzerine eğitim alan Bennu Gerede Türkiye’ye gelip fotoğrafçılık yapmaya başladı. Uzun yıllar New York’ta yaşayan sanatçı, dünyanın çeşitli yerlerinde sergi ve galeriler açtı. Amsterdam’da tanıştığı fotoğrafçı Koray Erkaya ile 1999 yılında Mısır’ın Sina Çölü’nde Bedevi geleneklerine göre evlendi.

2006 yılında yakın arkadaşı Zeynep Tunuslu’nun eski eşi Ahmet Ağaoğlu’yla birliktelik yaşadı. Bu birliktelikten Kai adlı bir oğlu oldu. Bennu Gerede’nin 4 çocuğu bulunmaktadır. 19 Mart 2010 tarihinde Cem Büyükhanlı ile evlenen Bennu Gerede, 2011 tarihinde eşinden boşandı. Sanatçı; İz Peşinde, Aşk Ölümden Soğuktur ve Ağır Roman filmlerinde rol almıştır. 2013 yılında sunuculuğunu Acun Ilıcalı’nın yaptığı Survivor yarışmasına katılmış, Panama’ya gitmiştir. Bennu Gerede yarışmada ünlüler takımında yer almıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir