Ece Temelkuran Kimdir ?

1973 yılında İzmir’de doğan gazeteci yazar Ece Temelkuran, 1991 yılında Bornova Anadolu Lisesi’ni, 1995 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1993 yılında Cumhuriyet gazetesinde gazeteciliğe başladı. İlk yazıları Patika dergisinde yayımlandı.

 

Yazılarında Kadın hareketi, siyasi tutuklu ve hükümlüler, Güneydoğu sorunu üzerinde durdu. Yurtiçinde ve dışında çeşitli dergilerde yazılar yazdı. CNN Türk’te muhabirlik yaptı. Venezüella’daki sosyalist devrimini ve Arjantin’de ekonomik krizden sonra oluşan halk hareketini inceledi. Bu harekete ilişkin yazıları, yazı dizisi olarak Milliyet’te yayınlandı. Milliyet gazetesinde “Kıyıdan” adlı köşesinde yazdı. Habertürk TV’de yayınlanan “Kıyıdan” adlı programı hazırlayıp sunan Ece Temelkuran, bugüne kadar Nawaat, New Left Review, Le Monde Diplomatique, Global Voices Advocacy, Al Akhbar, New Statesman ve Guardian’da makaleleri yayımlandı.

 

Ağrı’nın Derinliği ve Kıyı Kitabı isimli kitapları İngilizce’ye, Muz Sesleri kitabı Arapça’ya çevrildi. Ece Temelkuran yaşamı boyunca birçok önemli ödül almıştır. Daha önce Metin Solmaz ve Özgür Mumcu ile evlilikler yaptı fakat bu evliliklerin yürümemesi sonucu boşanma kararı almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.