Erman Kunter Kimdir Başarıları Hayatı ?

1956 İstanbul doğumlu ve Galatasaray Lisesi mezunu Erman Kunter, Türk basketbolcu ve antrenörüdür. Beşiktaş, Eczacıbaşı, Fenerbahçe ve Çukurova sanayi gibi önemli takımlarda forma giymiştir. 1988 yılında Fenerbahçe-Hilal spor maçında 153 sayı atarak rekor kıran basketbolcu, ilk yarıdaki attığı 81 sayıyla, bir devre sırasında en fazla sayı üreten basketbolcu olmayı başarmıştır.

 

Erman Kunter, başarılı teknikleriyle 1987-1988 sezonunda Fenerbahçe formasıyla Türkiye ligi sayı kralı oldu. Toplamda 213 kez milli olan Kunter, milli formayla oynadığı maçlarda rakip potalara tam 3 bin 626 sayı atmayı başarmıştır.

 

Başarılı basketbol oyuncusu Erman Kunter, 1994 yılında Darüşşefaka ile antrenörlük kariyerine başlangıç yapmıştır. Ancak 1996-1997 sezonunda çalıştığı Beşiktaş takımı sezonun küme düşen takımları arasında yer almıştır. Başlangıçta antrenörlük kariyerinde oyuncu kariyeri kadar başarı sağlayamayan yeni antrenör Kunter, 1997 yılında Türkiye milli basketbol takımının başındaydı. 1999 Avrupa basketbol Şampiyonası’nda milli takımı çeyrek finale taşıdıktan sonraki sene milli takımdan ayrıldı. 2002-2003 sezonunda Galatasaray’ın antrönörlüğünü yaptıktan sonra Fransız cholet basket takımının başına geçti. Yeni tanıdığı bu takımı ilk sezonunda küme düşmekten kurtarıp play-offları zorlayabilecek bir takıma dönüştürmeyi başardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.