Ferdi Tayfur Hayatı ? Kimdir?

15 Kasım 1945 tarihinde Adana’da dünyaya gelmiştir. Tam ismi Ferdi Tayfur Turanbayburt’tur. Babası, 1904 ve 1958 yılları arasında yaşamış dublaj sanatçısı Ferdi Tayfur hayranı olması nedeniyle, oğluna da bu ismi vermeyi tercih etmiştir. Bir oğullarını zehirli sıtma hastalığına kurban veren Turanbayburt ailesinin oğullarının ölümünden sonra dünyaya gelen Ferdi Tayfur ile birlikte toplam 4 çocukları vardır.

Maddi zorluklar içinde geçen bir hayatın üzerine, bir de baba Cumali Turanbayburt’un öldürülmesi, aileyi derinden sarsmıştır. Babasını kaybettikten sonra Ferdi Tayfur, bir çiftlikte çalışmaya başlayarak aile bütçesine katkı sağlamıştır. Delikanlı çağlarındayken şarkıcı olma hayaliyle yanıp tutuşan Ferdi Tayfur, bu uğurda memleketi Adana’dan İstanbul’a uzanan bir maceraya atılır. Fakat yaptığı işler ilgi görmeyince tekrar memleketine ve eski işine geri dönmek zorunda kalır.

1968’de yeniden plak çıkarmak üzere İstanbul’a gelen Ferdi Tayfur’un bu çabası da sonuçsuz kalınca, tekrar Adana’ya işinin başına döner. Müzik çalışmalarına birkaç yıl ara veren Tayfur, 1972 yılında çıkardığı “Kır Çiçekleri” adını verdiği 45’lik ile yavaş yavaş duyulmaya başlar. “Kır Çiçekleri” adlı albümünden sonra arayı soğutmadan müzik çalışmalarına hızla devam eden Ferdi Tayfur’a müzik dünyasının ardından sinema dünyasının da kapıları ardına kadar açılır.

Delikanlı çağlarında yaşadığı evlilik dışı ilişkiden bir oğlu bulunan Tayfur’un, Zeliha isimli bir bayandan da iki kız evlat sahibidir. Bir filmin çekiminde tanıştığı Necla Nazır ile 32 yıl birliktelik yaşayan Ferdi Tayfur, bu evlilikten bir kız babası olmuştur. Uğruna 32 yıllık hayat arkadaşını terk ettiği Habibe Ünyani Demir’den ise Taha adında bir oğlu olmuş ve bu oğluyla 64 yaşında babalık duygusunu yeniden yaşamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir