Göksel Nereli? Kaç Yaşında?

Göksel Demirpençe, 25 Kasım 1971 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İlkokul ve lise eğitimini İstanbul’da tamamlamasının ardından, Boğaziçi Üniversitesi Felsefe bölümünü kazandı. Üniversite öğrencisi olduğu yıllarda müzikal faaliyetlerine başlayan Göksel, hem eğitim hem de müzik hayatını birlikte yürütemeyince, üniversiteyi bıraktı.

1992 yılı itibariyle çok sayıda orkestrada solist olarak görev yaptı. 1995 yılında Onno Tunç ile tanışmış ve Sezen Aksu’nun vokalistliğini yapmıştır. İlk albümü “Yollar”, Onno Tunç’un trafik kazasında hayatını kaybetmesi sonucu iki yıl sekteye uğramış ancak 1997 yılında müzik piyasasına sürülebilmiştir. İlk albümünden “Sabır” adlı sevilen parçasına klip çekmiştir.

2001 yılında “Körebe” adını verdiği albümünün çıkış parçası “Depresyondayım” ile Göksel büyük bir çıkış yakalamış ve çok konuşulmuştur. 2003’de “Söz Ver”, 2005’de “Arka Bahçem”, 2007’de “Ay’da Yürüdüm”, 2009’da “Mektubumu Buldun Mu?” adlı albümleriyle müzikseverlerle buluşmuştur. “Mektubumu Buldun Mu?” adlı albümünde eski Türk şarkılarını yeniden yorumlamış ve bu albümü müzikseverlerin büyük beğenisini kazanmıştır. 2010’da “Hayat Rüya Gibi” adını verdiği 7. stüdyo albümü müzik marketlerindeki yerini alan Göksel’in son albümü 2012 yılında piyasaya sürdüğü “Bende Bir Aşk Var” adlı albümüdür.

Göksel, 19. Türkiye Müzik Ödülleri’nde “En İyi Kadın Sanatçı” seçilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.