Gürsel Tekin Kimdir?

Gürsel Tekin, 6 Ocak 1964 tarihinde Ardahan’da dünyaya gelmiş ilkokul eğitimini memleketi Ardahan’da tamamladıktan sonra, Kars’ta gördüğü lise eğitimi sırasında, Bülent Ecevit’in partinin genel başkanı olduğu dönemde CHP gençlik kollarında siyasete atılmıştır.

Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde eğitim gördüğü yıllar 12 Eylül dönemine denk gelince üniversite eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalan Gürsel Tekin, ailesiyle beraber gerek sosyal gerekse ekonomik sebeplerden dolayı İstanbul’a taşındı. Yaşamını sürdürdüğü İstanbul’da bir süre boyunca garsonluk yapmasının ardından, 1984 yılında o zamanlar yeni kurulmuş olan Sosyal Demokrasi Partisi’ne katıldı. 1995 yılında görev aldığı bu parti CHP ile güçlerini birleştirdi. 1997 yılında yaptığı Kadıköy Belediye Başkan Yardımcılığı’nın ardından 2002-2005 dönemi boyunca CHP İstanbul İl Başkan Yardımcılığı yaptı. Yardımcılığını yaptığı Şinasi Öktem’in görevinden ayrılması üzerine boş kalan CHP İstanbul İl Başkanlığı koltuğuna, 14 Ağustos 2007 itibariyle Gürsel Tekin oturdu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun en büyük destekçilerinden biri olan Gürsel Tekin, İBB Meclis üyesi olarak seçildi. Bir yıl sonra CHP Merkez Yönetim Kurulu’na dahil edilen Tekin, daha sonra CHP başkan yardımcılığına atandı.

Gürsel Tekin, CHP başkan yardımcılığı görevini halen daha sürdürmenin yanı sıra aynı zamanda 24. Dönem İstanbul milletvekilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.