Güzin Abla Kimdir?

1922 yılında İstanbul’da doğan Güzin Sayar’ın tam adı Fatma Güzin Sayar’dır. Refik Halit Karay ve Reşat Nuri Güntekin’e kadar uzanan köklü bir aileden gelmektedir. Annesinin adı Mediha Sayar olan Güzin Sayar, babasını çok genç yaşta kaybetmiştir. Evlerinin karşısındaki, Notr Dame De Sion Fransız Kız Lisesine giderken, gönlünü Amen adındaki genç bir subaya kaptırdı ve henüz 16 yaşındayken evlendi. Bu evlilikten Feyza Algan adını verdikleri bir kızı oldu. 1947 yılında kızları henüz 3 yaşındayken Güzin ile Amen çifti yollarını ayırdı.

Annesinin  muhasebe müdürü olarak çalıştığı Yeni İstanbul gazetesinde tercüme yazılar yazarak gazeteciliğe ilk adımını 1952 yılında ilk attı. Son Havadis gazetesinde 1960 “Sorun Söyleyelim” başlığı altında köşe yazarlığı yaptı. Sonraki yıllarda köşe yazarlığını Akşam, Hür, Vatan gibi gazetelerde “Derim ki” başlığı altında sürdürdü. “Feride” ismini verdiği dertleşme köşesinin adını “Güzin Abla dertlerinizle başbaşa” olarak değiştirerek Saklambaç gazetesinde 1972 senesinde göreve başladı.

Havadis, İstanbul Ekspres, Günaydın ve Hürriyet gibi büyük gazetelerde görev aldı.

Güzin abla çok kültürlü ve güzel bir kadın olmasına rağmen, iki eşi tarafından da ihanete uğramış bir  kadındı. Henüz 35 yaşındayken son noktayı koyduğu evliliğinin ardından, kendini kızına ve yarattığı Güzin abla karakterine adayarak  hemcinslerinin bitmek tükenmek bilmeyen dertlerine devam olmaya çalıştı. “Siyaset Çarkı” ve “Ihlamurlar Altında” adlı iki adet kitabı bulunmaktadır. Sağlık sorunları nedeni ile 1998 yılında Güzin Abla köşesini, kızı Feyza Algan’a devretti

Yazar Güzin Sayar 16 Temmuz 2006 yılında 84 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir