İsmet İnönü Hayatı , Kimdir?

24 Eylül 1884 tarihinde İzmir’de İnönü ailesinin ikinci oğulları olarak dünyaya geldi. İsmet İnönü’nün babası Reşit Efendi aslen Kürt kökenli, annesi Cevriye Temelli Hanım ise Bulgaristan göçmenidir. İsmet İnönü’nün Sivas’ın bir mahalle mektebinde başlayan öğrenim hayatı Mülkiye İdadisi ile sürdü. 1897 yılında İstanbul’a taşınarak öğrenim hayatına Mühendishane İdadisi’nde devam etti. Buradan da Topçu Lisesi’ne giden İsmet İnönü, 1906 yılında mezun olduğu okulunu birincilikle bitirdi.

Topçu Lisesi’nden başarı ile mezun olmasının ardından Edirne’de bulunan 2. Ordu’da kurmay yüzbaşı olarak staj yaptı ve böylece askeri kariyeri resmen başlamış oldu. İsmet İnönü’nün bu dönemde İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne katılmasında Fethi Okyar’ın büyük katkısı vardır.

1910 Yemen ayaklanmasında görevlendirilen İsmet İnönü, 3 yılını burada geçirdi ve başarısının ardından binbaşı rütbesine yükseldi. Birinci Dünya Savaşı’nın Kafkas Cephesi’nde Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın komutasında çalıştı. Dördüncü Kolordu Komutanlığı’na atandığı 1917 yılında Filistin Cephesi’nde tamamladığı görevin ardından Harbiye Nezareti’nde çalıştı.

1920’de Mustafa Kemal Paşa’nın isteği üzerine Anadolu’ya gelerek, görevine Batı Cephesi Komutanlığı’nda devam etti. Çerkez Ethem ayaklanmasının bastırılmasında etkin rol oynadı ve Birinci İnönü Savaşı’nda Yunanların ilerleyişine dur diyen isim oldu. Lozan Barış Konferansı’nda Türk heyetini temsil eden grubun başkanlığını yapmıştır.
16 yıl boyunca başbakanlık yapan İsmet İnönü, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en uzun dönem başbakanlık yapan kişisi olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ardından ikinci cumhurbaşkanımızdır.
13 Nisan 1916 tarihinde, Mevhibe Hanım ile dünya evine giren İsmet İnönü’nün bu evlilikten, Erdal ve Ömer adında iki oğlu, Özden adında da bir kızı bulunmaktadır.
25 Aralık 1973 tarihinde hayata gözlerini yuman İsmet İnönü, kadim dostu Mustafa Kemal Paşa’nın naaşının bulunduğu Anıtkabir’de devlet töreni ile toprağa verilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir