Kenan Işık Kimdir? Kaç Yaşında?

Yusuf Kenan Işık, 1 Ocak 1947 tarihinde Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde dünyaya geldi. Lise eğitimini Ankara Atatürk Lisesi’nde aldı. Küçük yaşlarda sahne tozu yutmaya başlayan Kenan Işık, oyunculuğunu profesyonel anlamda Ankara Meydan Sahnesi’nde  sergilediğinde henüz 17 yaşındaydı. Tiyatroyu ve oyunculuğu çok seven Kenan Işık buna rağmen Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Ancak sahnelerden hiçbir zaman kopmadı ve 1973 yılında girdiği sınavla Devlet Tiyatrosu Sanatçısı olmaya hak kazandı.

İstanbul Şehir Tiyatroları’nda genel sanat yönetmenliği yapan Işık, devletten emekli olduğunda 53 yaşında idi. Tiyatro sahnelerinde bazen yazar, bazen oyuncu, bazen de yönetmen olarak etkin rol oynadı. Kültür Bakanlığı tarafından iki defa en iyi yönetmen seçildi. Oyuncu, yazar, yönetmen kimliğinin yanı sıra yazar kimliği ile de tanınır. Başta T.C Resmî Gazete olmak üzere çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Bir dönem Star Haber spikeri olarak da görev yapan Kenan Işık, 2001 yılında başrolünü Gülben Ergen ile paylaştığı “Dadı” adlı komedi dizisinde rol aldı.

“Kim Beş Yüz Milyar İster” adlı Türkiye’nin sevilen bilgi yarışmasının vazgeçilmez sunucusudur. 2000 yılından beri ekranlarda olan yarışmanın adı, Türk Lirasında yapılan değişiklik nedeniyle 2005 yılında “Kim Beş Yüz Bin İster?” olarak değiştirilmiştir. 2008’de Show Tv ekranlarından Star TV’ye transfer olan yarışmada ödülün değeri artınca ödül ile doğru orantılı olarak programın ismi de değişmiş ve “Kim Bir Milyon İster?” olmuştur. 2011 yılı itibariyle program yeni kanalında yani ATV ekranlarında yeni bir yayın dönemine başlamış ve yarışmanın adı “Kim Milyoner Olmak İster?” şeklinde değiştirilerek artık bugünkü halini almıştır. Başarılı sunucunun yarışmacılara yönelttiği “Emin misiniz?”, “Son kararınız mı?” gibi sorularla fenomen haline gelen bu yarışma halen daha ATV ekranlarında yayınlanmaktadır.

Beril Işık ile yıllardır mutlu bir evliliği olan Kenan Işık’ın bu evlilikten Ahmet ve Mehmet adını verdiği iki oğlu vardır.

21 Mart 2014 tarihinde saunada geçirdiği talihsiz kaza sonucu komaya giren ünlü sunucunun halen tedavisi sürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.