Özkan Uğur Kaç Yaşında? Nereli?

17 Ekim 1953 tarihinde dünyaya gelen Özkan Uğur, imzasını attığı müzik dünyasına Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası ile giriş yaptı. Barış Manço’nun ve Kurtalan Ekspres grubunun da bas gitaristi olarak adından sıkça söz ettiren Özkan Uğur bas gitarist olarak tanınmanın yanı sıra, perküsyoncu, şarkıcı, müzisyen ve aktör kimliği ile de bilinir.

Girdiği her alanda başarılı işlere imza atan Uğur, bir müddet Edip Akbayram, Ersen ve Dadaşlar’la beraber çalıştıktan sonra, 1971 yılında Mazhar Alanson ve Fuat Güner ile kurduğu Kaygısızlar grubunun bas gitaristiydi. 1972 yılında kurulan Kurtalan Ekspres’in de emektarlarından olan Özkan Uğur, Erkin Koray’ın aynı yıl kurduğu Ter  grubunda çalmaya başladı.

1978 yılında, Cengiz Teoman ve Galip Boransu’yla beraber Grup Karma’yı kuran Özkan Uğur, bu grupla katıldığı Eurovision şarkı yarışmasında “İmkansız” şarkısıyla dördüncü oldu.

Sinema dünyasına ise 1988 yılında vizyona giren “Arkadaşım Şeytan” adlı filmle giriş yapan Özkan Uğur, Cem Yılmaz’ın çok ses getiren G.O.R.A, A.R.O.G ve Yahşi Batı gibi gişesi bol filmlerde rol aldı. Usta bir oyuncu olduğunu oynadığı dizilerde de kanıtlayan Uğur, İkinci Bahar, Cennet Mahallesi, Türk Malı, Bir Ömür Yetmez gibi dizilerde de rol aldı.

“Ağırlığınca Altın” ve “Kaç Para?” gibi yarışma programlarının sunuculuğunu yapan Uğur, şu günlerde kanser hastalığı ile mücadele ediyor. Aysun Aslan’la mutlu bir evliliği olan sanatçı halen, Mazhar Alanson ve Fuat Güner ile kurmuş olduğu grubu MFÖ’nün Özkan’ı olarak müzik çalışmalarını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.