Selahattin Demirtaş Kimdir?

Selahattin Demirtaş , Elazığın  Palu ilçesinde doğmuş  1973 doğumlu ve zaza asıllı bir Kürt  siyasetçidir. BDP’nin eş genel başkanı olan Selahattin Demirtaş , 2011 yılında yapılan genel seçimlerde bağımsız olarak Hakkariden katılarak , BDP’nin de desteği üzerine seçilmiştir. Eğitimini , Ankara üniversitesinde   Hukuk fakültesi okuyarak bitirmiştir. Mesleğini bir süre serbest olarak yaptıktan sonra , 2006 yılında   İHD’ de  Başkanlık yapmıştır.

 

DTP’ nin kapatılması üzerine  2010 tarihinde BDP olarak meclise girme kararı alınmış  ve  Gültan Kışanak ile  seçimleri kazanarak eş başkan olmuştur. Abdullah Öcalan için verdiği bir demeç sonucunda  mahkemeye verilmiş  ve  Terör örgütüne propaganda yaptığı öne sürülerek ,  10 yıl hapis istemiyle yargılanmıştır. Yargılama sonucunda  hüküm açıklanması geri bırakılarak 5 yıl denetimli olarak serbest bırakılmıştır.

 

Selahattin Demirtaş , evlidir  ve  iki çocuğu vardır.  Ailesi içerisindeki hemen hemen tüm bireyler Pasif ve Aktif siyaset yapmaktadır. Kardeşi   Nurettin Demirtaş ‘ da kendisi gibi aktif bir siyasetçidir. Son zamanlarda Partisi  beklenmedik bir kararla  HDP partisine katılmayı bir nevi koalisyon yapmayı kararlaştırmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.