Zülfü Livaneli Kimdir?

Zülfü Livaneli  ; 20 Haziran, 1946 yılı Artvin doğumlu müzisyen , senarist , yazar ,  politikacı ve yönetmendir. Eğitim hayatını başarıyla tamamlayan Livaneli öğretimini ABD Fairfax Konservatuarında bitirmiştir. Türkiyenin Kültür , sanat alanlarında çok değerli eserler veren Zülfü Livaneli  ; sanat alanında yaklaşık 300 beste ve 30 film müziği yapmıştır. Sanatçı ; Ülker Livaneli ile evli ve bir tane çocuğu vardır.

 

Asıl adı Ömer Zülfü Livaneli olan ünlü besteci dedesini çok küçük yaşta çıkan bir çatışmada kaybetmiştir. Livaneli siyasi hayatı da 1994 yerel seçimlerinde Sosyaldemokrat Halkçı Parti den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı  ‘ na aday olmuştur.  Çok çekişmeli geçen başkanlık seçimi ni üçüncü gelerek kazanamamıştır.

 

Zülfü Livaneli ; 2002 yılında genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi ‘ den İstanbul milletvekili olarak seçildi. Partinin Kurultayının olağanüstü yönetmeliğinden oldukça rahatsız olan Livaneli istifa ederek ayrıldı. Oldukçe kıymetli ödüllere layık görülen Zülfü Livaneli  ; 67 yaşında olup yaşamından bir ayli memnundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.